Naučila jsem se ho, když jsem pracovala jako au-pair v Greensboro. Máma dětí Sára ho vařila dvakrát do měsíce ve velkém hrnci a vývar pak zmrazila v litrových uzavíratelných sáčcích, abychom po něm mohly sáhnout, až bude potřeba. Základ dobrého zeleninového vývaru tvoří celer, kořenová petržel, mrkev a cibule. Další druhy můžete přidat podle toho, co máte zrovna po ruce. Čím víc zeleniny použijete, tím intenzivnější bude výsledná chuť. Můj recept tedy berte jen orientačně, spíš jako návod, jak ze zeleniny dostat to nejlepší.
Tomáš mi prozradil dvě zásady pro přípravu dobrého vývaru:
Zeleninu si nakrájejte na menší kousky – a opečte ji na másle, vývar bude mít koncentrovanější chuť.
Na 4 porce
Doba přípravy: 15 minut + 2 hodiny vaření
1 pórek
½ kapusty
8 mrkví
2 cibule
6 ředkviček
3 kořenové petržele
½ většího celeru
1 ředkev
1 kedlubna
50 g čerstvého másla
3 bobkové listy
sůl
10 kuliček černého pepře
hrst nasekané petrželové nati
1. Všechnu zeleninu si omyju a nakrájím na kostičky. Ve velkém hrnci rozpustím máslo. Nejdříve si na něm opeču cibulku a potom postupně přidávám nakrájenou zeleninu. Restuju ji na mírném ohni dozlatova.
2. Opečenou zeleninu zaliju studenou vodou, přidám bobkový list, sůl, kuličkový pepř a nasekanou petrželovou nať.
3. Vývar přivedu k varu, pak ho ztlumím na nejslabší stupeň a vařím, dokud není zelenina úplně měkká. Trvá to zhruba 1½ až 2 hodiny.
4. Když jsem spokojená s chutí vývaru, sliju ho přes cedník. Pokud máme vývar k obědu, vrátím část zeleniny do hrnce, jinak ho nechám jen tak.
Tip, co se zeleninou z vývaru:
Nechte zeleninu chvilku vychladnout a pak ji zalijte pár lžícemi olivového oleje. Přidejte citronovou šťávu, nasekanou jarní cibulku, dochuťte solí a pepřem, a máte lehkou zeleninovou večeři.